Розвиток патронату в Україні в умовах децентралізації та деінституціалізації

Дата: 27.04.2021 14:57

Всього станом на 01.04.2021 року в Україні діє 182 патронатні сім’ї, до яких вже було влаштовано понад 950 дітей.

З них: близько 44 % дітей повернулося до біологічних сімей, 48% -влаштовані до сімейних форм виховання,  однак 8 % патронатних вихованців влаштовано до центрів соціально-психологічної реабілітації (ЦСПР) та інтернатів.

Щороку в українських судах розглядається близько 10 тисяч справ щодо позбавлення батьківських прав, і близько 80% з цих справ задовольняються, отже діти потребують сімейного влаштування. ЦСПР та притулки для дітей переповнені!

Деінституціалізація це процес реформування системи догляду за дітьми, заснований на принципі найкращих інтересів дитини, визнанні пріоритету сімейного виховання та шкоди таких форм догляду як дитячі будинки й інтернати.

Патронатна сім'я – «швидка допомога» в громаді для дитини та її сім’ї, яка перебуває в складних життєвих обставинах та не має можливості жити у своїй сім’ї, або тимчасово бути поруч з родичами, знайомими, соціально важливими для дитини особами.

Патронатний вихователь відповідає за збереження життя і                              здоровя дитини, а також зобовязаний: забезпечити дитину житлом, одягом, харчуванням; створити дитині умови для навчання, фізичного та духовного розвитку; забезпечити надання чи доступ до послуг, визначених договором про патронат над дитиною; співпрацювати спеціалістами, дотичними до ведення випадку задля подолання складних життєвих обставин у межах та у спосіб, визначені органом опіки та піклування; сприяти контактам дитини з батьками, іншими законними представниками, родичами, якщо це відповідає інтересам дитини та не порушує її права.

Переваги патронату: дитина залишається проживати у своїй громаді, максимально наближено до родини, свого соціального оточення та спеціалістів, які надають підтримку її батькам на період вирішення проблем; дитина тимчасово в «гостях» в професійній патронатній сім’ї, за її життя і здоров’я відповідає патронатний вихователь;  створені належні умови для освіти, розвитку, якісної соціально-психологічної  реабілітації дитини; біологічна сім’я під супроводом фахівця з соціальної роботи, має можливість спілкуватись з дитиною під час її перебування під патронатом.

Послуга патронату до 31.12.2026 року фінансується    за рахунок державного  бюджету.

Соціальна допомога в розмірі двох з половиною прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку на місяць на утримання влаштованої під патронат дитини.

Грошове забезпечення за надану патронатним вихователем послугу

5-ть прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

При влаштуванні 2-х і більше дітей, дітей віком до 1 року, неповнолітньої вагітної, дитини з ВІЛ, грошове забезпечення збільшується на 10% за кожну дитину та категорію, але сумарно не перевищує 50%

Сплата єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за патронатного  вихователя.

Патронатним вихователем може бути громадянин України, який:

• маєте позитивний досвід виховання дітей;
  • готовий прийти на допомогу  дитині  та підтримати її сімю, яка перебуває в складних життєвих обставинах;
  • маєте задовільний стан здоровя, який дозволяє дбати про тимчасово влаштованих дітей;
  • не був засудженими, або позбавленим  батьківських прав;
  • маєте житло (власне, або в користуванні), де можна тимчасово розмістити патронатну дитину;
  • разом з добровільним помічником – дорослим членом своєї сімї готові пройти професійну тренінгову програму.

Підтримуйте сімейні цінності,   щоб жодна дитина не зазнала страждань та виховувалася в безпечній, люблячій сім’ї!

За додатковою інформацією щодо запровадження патронату звертайтесь:

Служба у справах дітей Гриишковецької селищної ради,

Адреса: вул. Червоний промінь,4, смт.Гришківці, Бердичівського району, Житомирської області.