Пошук

ІСТОРИЧНА ЦІННІСТЬ

В селі Гальчин Гришковецької громади зберіглася садиба легендарної історичної постаті  Михайла Чайковського (відомого в історії як Садик-Паша) народженого  29 вересня 1804 року в селі Галчинець (зараз село Гальчин Житомирської області) недалеко від «святої Кодні». Батьком Михайла Чайковського був шляхтич з Волині, матір’ю – правнучка гетьмана Івана Брюховецького.

Двоє його дідів воювали під запорозькими знаменами, один з них загинув під час оборони Січі 1775 року.

Батько Чайковського помер рано, опіку над хлопцем взяв його дід Михайло Глембоцький, який воював на боці Наполеона, був легко поранений у Бородінській битві, а в бою на Березині урятував Бонапарта від полону, давши йому свого коня.

Михайло вчився у Бердичеві, в ліцеї Джона Воллсея. У 1825 році – поїхав до Варшави, де познайомився з Костянтином Павловичем - намісником Польщі. У 1826 році Костянтин Павлович познайомив Михайла зі своїм братом Миколою І Романовим. Російський імператор запропонував Чайковському посаду при дворі та чин камер-юнкера, але той відмовився.

У 1831 році почалося Листопадове повстання, яке поширилося на землях Правобережної України та Білорусі. У цей час Чайковський розпускає кріпаків, створює добровільні козацькі загони і вливається в повстанське військо. Отримує від польського уряду звання лейтенанта і Золотий (чи Срібний, існують різні версії) Хрест за відвагу.

Після придушення повстання російськими військами змушений емігрував до Франції. Його маєток в селі Гальчин конфіскували, а самого Чайковського на території Російської імперії оголосили персоною нон грата.

У Франції Михайло розпочинає літературну діяльність. Стає автором робіт польською мовою «Козацькі повісті», «Стефан Чарнецький», «Українка», «Кошовий», «Гетьман України», «Ганна», «Кірджалі». Існує версія, що Тарас Шевченко запозичив частину подробиць «Гайдамаків» із роману Чайковського польською мовою «Вернигора».

Свій рукопис «Гайдамаки»  Шевченко передав у Париж аби дізнатися враження Чайковського від поеми. Чайковський відходить від письменства та занурюється у політику. Здійснює державний переворот у Сербії, намагається розпалити повстання в Україні.

В цей час в Україні починає діяти Кирило-Мефодіївське братство. Є підстави вважати, що знаменитий твір кирило-мефодіївців «Закон Божий, або Книга Буття українського народу» — теж робота Чайковського.

Далі були іслам, довіра султана Абдул-Меджида, отримання титулу «міріан-паша» (кошовий отаман) та військового звання — беглербея, губернаторство в Румунії, амністія Російського царя, переїзд до Російської імперії та  прийняття православ’я. До речі, російський цар став хрещеним батьком доньки Чайковського та гречанки Ірини Теоскало. На той момент Чайковському вже було 70 років.

Остання дружина зрадила його з управителем маєтку, Чайковський з розпачу перебрався на хутір поблизу, де мешкав в убогій хатині разом зі своїм вірним супутником Адамом Морозовичем. В ніч з 17 на 18 січня 1886 р., після смерті Адама, у повному розпачі він закінчив життя самогубством.

Похований Михайло Чайковський в Чернігівській області. Село Гальчин так вже і не повернулося родині. У 1868 році ним володів Іван Ростовцев, а на початку ХХ століття маєток купили Терещенки.

Цікавий маєток, мальовнича територія, панська купальня тих часів мають напрочуд романтичний вигляд. Саме цей комплекс та авантюрна біографія Михайла Чайковського надихнули нас на створення Простору Чайковський Speace.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь