Фото без опису

Що робити, якщо у вас немає електронної форми про щеплення і ви не знаєте, які щеплення вам робили?

Інформація про щеплення, які вам робили, є у таких документах:

Історія розвитку дитини (форма № 112/о);

Карта профілактичних щеплень (форма № 063/о);

Медична карта амбулаторного хворого (форма № 025/о);

довідка про проведені щеплення.

Навіть якщо ви втратили якийсь із цих документів, інформація про вакцинацію все одно зберігається. Щоб її відновити, вам необхідно зв’язатися з сімейним лікарем або з заступником головного лікаря з медичної частини вашої поліклініки.

Щодо форми № 063/о є кілька нюансів:

офіційно її зберігають 5 років після того, як дитину знімають з обліку (на практиці це може тривати довше);

вам можуть видати її дублікат або довідку про проведення щеплення;

інформація про щеплення також є у формі № 112/о, і саме щодо неї ваш лікар може скерувати запит до вашої колишньої дитячої поліклініки.

Разом із лікарем ви маєте сформувати запит на перенесення інформації з паперових джерел до Електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ).

Якщо я втратив документи під час війни?

Якщо ви втратили медичні документи (наприклад, якщо вони згоріли), вам необхідно звернутись до Центру первинної медико-санітарної допомоги.

Які вакцинації, окрім обовʼязкових, варто зробити?

До обовʼязкових належать щеплення від: гепатиту В, туберкульозу, кору, епідемічного паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, хіб-інфекції.

Перелік рекомендованих щеплень є на Національному порталі з імунізації. Це вакцинація від: гепатиту А, пневмококової інфекції, менінгококової інфекції, вітряної віспи, вірусу папіломи людини (ВПЛ), ротавірусної інфекції, кліщового енцефаліту, сказу, а також від грипу та COVID-19.

Які можуть бути протипоказання до щеплень?

Протипоказань до щеплень насправді дуже мало. В суспільстві існує дуже багато міфів щодо таких протипоказань. Люди, які мають хронічні захворювання, думають, що це протипоказання, хоча насправді це прямі показання до щеплення.

Докладний перелік протипоказань є в наказі МОЗ України №2070 від 11.10.2019.

Де варто роботи щеплення: у приватних чи державних клініках?

Немає різниці, ви можете зробити їх там, де вам зручніше.

Чи безкоштовна процедура?

Щеплення можна зробити безкоштовно, якщо

це вакцина з переліку Національного календаря щеплень,

медзаклад уклав договір із НСЗУ.

Чи можна щепитися від вірусу папіломи людини (ВПЛ) дорослим?

Нині вакцинацію від ВПЛ рекомендують робити з 9 років — як дівчатам, так і хлопцям. Найбільший ефект від щеплення буде, якщо зробити його в 11-12 років — до того, як підлітки стануть сексуально активними.

Але, якщо ви не отримали цього щеплення в дитинстві, то можете зробити його будь-коли: вакцини залишаються безпечними та зберігають свою ефективність у дорослих.Починаючи з 9-річного віку та до 14 років, можна застосовувати схему вакцинації, що складається із двох доз. Із 15-річного віку та старшим рекомендують лише тридозовий графік вакцинації.

Ця вакцина не входить до Національного календаря щеплень, тож її потрібно купувати самостійно.

Якщо ви зробили щеплення собі або дитині за кордоном, куди додати цю інформацію та як?

Рутинні вакцинації можна вносити в ЕСОЗ — для цього треба надати вашому сімейному лікарю підтвердні документи, що ви зробили щеплення.

Чому потрібно оновлювати вакцини?

Оновлення — це ревакцинація, або ж бустеризація (це синоніми). Ревакцинація часом потрібна для посилення та збільшення тривалості захисту організму, який сформований завдяки вакцинації.

Як і чому вакцини втрачають свою захисну функцію?

Для різних вакцин це працює по-різному. Для вакцин проти дифтерії та правця це пов’язано з тим, що з часом зменшується кількість антитіл для нейтралізації токсину, що виробляється збудниками. Для вакцин проти грипу — через зміну в самому збуднику. Вірус грипу схильний до мутацій, при яких утворюються нові віруси. Такі «нові» віруси можуть уникати імунної відповіді, що сформована після раніше введеної вакцини.

Як обрати лікаря для проведення процедури?

Під час дії воєнного стану в Україні щеплення можна зробити, навіть якщо у вас немає укладеної декларації з сімейним лікарем або педіатром. Після проведення щеплення лікар одразу внесе відомості про вакцинацію в ЕСОЗ.

І надалі, протягом вашого життя, ці дані будуть доступні в будь-якому закладі охорони здоров’я. Наявність інформації про вакцинацію за потреби дозволить лікарям оцінити ступінь захисту вашого організму від певних інфекційних хвороб або ухвалити рішення про проведення екстреної вакцинопрофілактики.

Бережіть своє здоров’я!